Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

GROTOWSKI POLITYCZNY – wykład

  • prowadząca: dr Agnieszka Wójtowicz
  • Teatr Dramatyczny, Sala Zatorskiego
  • 12.04
    17:00

           Grotowski precyzyjnie diagnozował rzeczywistość. Kluczowe w zrozumieniu powojennej rzeczywistości okazało się doświadczenie polskiego Października 1956 roku, które stało się dla Jerzego Grotowskiego także istotną lekcją „przetrwania” w systemie totalitarnym. Październik’56 miał bez wątpienia charakter inicjacyjny i ukształtował Grotowskiego jako polityka i stratega, który zarządzając teatralnym laboratorium wiedział nie tylko jak unikać niebezpieczeństw, omijając  ideologiczne rafy, lecz przede wszystkim jak realizować swoje cele.
            Próba opisania politycznej działalności Jerzego Grotowskiego w latach 1956 - 1959 nie jest zadaniem prostym. Zarówno ze względu na złożoność i komplikację problemu, jak i niekompletną bazę materiałową. W archiwach, zarówno w Archiwum Akt Nowych jak i w Instytucie Pamięci Narodowej, zachowało się niewiele dokumentów. Wiele materiałów dotyczących politycznej działalności Grotowskiego  zostało najpewniej celowo zniszczonych.  Jednak mimo tego udało mi się dotrzeć do nieznanych dokumentów, które pokazują przyszłego reformatora teatru jako rewolucjonistę/rewizjonistę, walczącego z towarzyszem Gomułką o realizację założeń VIII Plenum KC PZPR, czyli o wprowadzanie socjalizmu w warunkach wolności i demokracji. To  jeden z najbardziej tajemniczych, lecz - moim zdaniem - najważniejszych epizodów w biografii Grotowskiego. Jego związki z polityką nie zostały dotąd prześledzone i opisane.
            Opowieść o działalności teatru w PRL to nie jest epos rycerski. To był czas kompromisów i tego się Grotowski nauczył w październiku 1956 roku: „W innym okresie życia, w latach, nazwijmy: okresu październikowego, i popaździernikowego chciałem być świątkiem politycznym, i bardzo pryncypialnym w gruncie rzeczy. A do tego stopnia fascynowało mnie coś w Gandhim, że bardzo pragnąłem Nim być. Przekonałem się, że jest to nie tylko nieprawdopodobne na skutek okoliczności obiektywnych, ale i nieprzylegliwe do mojej natury, która choć zdolna do fair play, nie jest zdolna do całkowitego i generalnego zakładania, że wszyscy mają dobre intencje.”
dr Agnieszka Wójtowicz
 
Na wykłady zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp jest bezpłatny.
Zapisy przyjmują kasy Teatru oraz Biuro Obsługi Widza.
Liczba miejsc ograniczona.