Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

POD PRESJĄ

  • Autor: Łukasz Chotkowski, Maja Kleczewska
  • Reżyseria: Maja Kleczewska
  • Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
  • Czas trwania: 1 godz. 45 minut (bez przerwy)
  • Cena biletów: normalny: 60-200 zł | ulgowy: 50-190 zł | wejściówka: 40 zł

Celem „Pod presją” jest zrealizowanie filmu w teatrze na oczach widza. Publiczność weźmie udział w równoległych procesach. Będzie przyglądać się aktorom w żywym planie, obserwować powstawanie filmu i jednocześnie oglądać film.

„Pod presją" jest o braku zaufania. Zaufanie to system umów, które pozwalają na realizowanie wielkich wspólnych projektów. Konsekwencją braku zaufania są wzajemne oskarżenia, poczucie bycia oszukanym i nietolerancja. „Pod presją" zadaje pytanie o akceptowalne społecznie normy.
Kiedy poza nie wykraczamy? Kto o tym decyduje?

Kim jest człowiek normalny i jak jest postrzegany? Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania?


 (...) od pierwszego razu miałem absolutną pewność, że to coś wielkiego i jeśli dożyję, będę „opowiadał wnukom”, a Wy będziecie pluć sobie w brodę, że nie obejrzeliście, kiedy jeszcze można było. (…) Pod presją dzieje się pod powierzchnią, „pod progiem” i dlatego wybucha w widzu, w brzuchu widza, nie na scenie. (…) Wielka rola Sandry Korzeniak.
Maciej Stroiński / Przekrój
 
Maja Kleczewska najdalsza jest tym razem od gotowych tez, unika nawet śladów publicystyki, nie szuka mocnych efektów, nie wyważa drzwi. W Katowicach zrobiła swoje najlepsze od lat przedstawienie, kierując się ku kameralnie traktowanej psychologii, bez gotowych recept, za to najbliżej człowieka. 
Jacek Wakar / Onet.pl
 
 
TWÓRCY:
Reżyseria: Maja Kleczewska
Dramaturgia: Łukasz Chotkowski
Scenografia: Marcel Sławiński, Katarzyna Sobańska (MIKSS)
Kostiumy: Konrad Parol
Muzyka: Cezary Duchnowski
Zdjęcia, światło: Kacper Fertacz
Montaż filmu: Artur Rej, Przemysław Chruścielewski
Realizacja światła na planie filmowym: Bartek Gburek 
Realizacja dźwięku na planie filmowym: Piotr Gburek, Michał Sendek 
Operatorzy kamer: Kamil Małecki, Andrzej Sepioł 
Wiolonczela: Daria Kasprzak 
 
OBSADA:
Sandra Korzeniak, Piotr Bułka, Anna Kadulska, Ewa Leśniak, Andrzej Dopierała, Antoni Gryzik, Wiesław Kupczak, Arkadiusz Machel, Marek Rachoń, Artur Święs, Andrzej Warcaba, Zbigniew Wróbel, Mateusz Znaniecki, Marcin Całka, Kaśka Dudek, Mariusz Konieczny, Sebastian Krysiak, Piotr Stanusz, Liwia Dziurosz, Igor Karaszewski, Julia Tudzierz, Filip Moczek, Franciszek Moczek, Aniela Tudzierz, Karolina Cieślar, Magdalena Dymsza, Patrycja Góra, Paweł Kempa, Wiktoria Łuczak, Małgorzata Szpiech, Aleksandra Szokiel, Cecylia Wadas

Po zakończeniu spektaklu  13 kwietnia spotkanie z twórcami poprowadzi Anna Bersz (Cafe Kulturalna).

Fot. Magda Hueckel