Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

PRZESILENIA + OPEN WORKSHOP

  • Autor: Wacław Sobaszek
  • Teatr Węgajty
  • Czas trwania: 57 minut (bez przerwy) + open workshop
  • Cena biletów: normalny: 50 zł | ulgowy: 40 zł | wejściówka: 25 zł
  • Teatr Dramatyczny, Sala Zatorskiego
  • 7.04
    12:00 Kup bilet

Pomiędzy sztuką otwartą i teatrem dokumentalnym. Jest to dziewiąty odcinek serialu teatralnego „Woda 2030 – źródła i przyszłość”. Od roku 2010, w kolejnych sezonach Innej Szkoły Teatralnej, co roku powstaje spektakl, który jest kolażem indywidualnych wypowiedzi scenicznych, odnoszących się do aktualnego tematu. Przesilenia, temat roku 2018, wiąże się z poczuciem niemożności, bezradności w obliczu mizernej sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Jak nie rezygnować, jak umieć być wytrwałym, nie oczekiwać, że zmiana łatwo się dokona? Gdy dochodzi do konfrontacji, jak nie stosować przemocy, nie odpowiadać przemocą na przemoc? Czy przesilenie może nadejść jako siła trzecia, jako moc natury? Te pytania, zawarte w spektaklu, próbujemy rozwijać wspólnie z widzami, chętnymi przedzierzgnąć się w uczestników „open workshop”.

Oprócz  tekstów własnych używamy cytatów z dzieł J. Ficowskiego, A. Veteranyi, S. Hawkinga, J. Brodskiego, A. Suryna i W.B. Jankowskiego.
 
 
 „Przesilenia są zakorzenione w tradycji – tak narodowej, europejskiej, jak i własnej, stwarzanej w trakcie 30 lat działalności Węgajt – ale świeżością i aktualnością wrastają w świat dzisiejszy. Działają na wielu poziomach, jako spektakl teatralny, wołanie o ratunek dla świata, klucz do dyskusji o sprawach, o których nie warto milczeć, wprowadzanie (aktorów i widzów) na drogę czujności, świadomości, odwagi działania. Łączą elementy oddalone i trudne do „skomunikowania”, których pojawienie się obok siebie jest jednak niewątpliwie pożądane i warte”.
 David Zelinka/ Colloquia, blog Teatru Węgajty
 
 
TWÓRCY:
Iza Alwinger, Maria Legeżyńska, Marek Kurkiewicz, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek
 
OBSADA:
Maria Legeżyńska, Marek Kurkiewicz, Barbara Michera, Tomasz Puchalski, Erdmute Sobaszek, Wacław Sobaszek
Dodatkowo w „open workshop”:  Izabela Giczewska (tancerka),  Bogumiła Majczyno (skrzypaczka)

Fot. Mariusz Kozielski