Odważamy się opowiedzieć historię Maxa Aue, historię kata,  niemieckiego oficera,  członka elitarnej grupy nazwanej „mistrzami śmierci”, który brał czynny udział w Zagładzie Żydów. Tak, trzeba odwagi, by opowiedzieć ten burzliwy los wykształconego Europejczyka, który uwierzył w „sens swojej pracy”. Odwaga jest także potrzebna do tego, by jeszcze raz próbować „mówić ze sceny” o Zagładzie. Jak mówić? Czy jest sens wracać do tego co niewyobrażalne? Właśnie niewyobrażalne należy umieć sobie wyobrazić – mówią Janusz Opryński, reżyser i autor scenariusza.

,,Przedstawienie zagarnia widza bez reszty kreacją głównego bohatera, wartkim montażem, okrucieństwem słów, symboliką obrazów. To się nawet za łatwo, za szybko ogląda, bo sens tego, co naprawdę widzimy i czego słuchamy, dociera z opóźnieniem. I tak ma docierać. Opryński intuicyjnie odnalazł teatralny ekwiwalent uwodzicielskiej i przeklętej lekkości narracji Littella. Tylko że potem (tak samo jak z książki) nie można wyjść z tej historii bezkarnie.”

Łukasz Drewniak, Teatralny.pl

„Spektakl w dużej mierze oparty na powieści Jonathana Littella „Łaskawe”, nie jest prostą adaptacją tego tekstu. Wplecione fragmenty utworów Wasilija Grossmana „Życie i los” i „Wszystko płynie” sprawiają, że spektakl staje się wielowarstwowym traktatem historiozoficznym, a z drugiej strony wstrząsającą opowieścią o istocie człowieczeństwa.”

Aleksandra Pucułek, „Gazeta Wyborcza – Lublin”

muzyka: Rafał Rozmus, scenografia: Jerzy Rudzki, kostiumy: Monika Nyckowska, wizualizacje: Aleksander Janas / kilku.com, światło: Jan Piotr Szamryk, dźwięk: Jarosław Rudnicki

obsada: Eliza Borowska, Agata Góral, Jacek Brzeziński, Sławomir Grzymkowski, Artur Krajewski, Łukasz Lewandowski

Spektakl grany z napisami w języku angielskim.

Spotkanie z twórcami po spektaklu 7 kwietnia na Scenie na Woli.  Spotkanie poprowadzi Łukasz Drewniak.