Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

ZANIM DODANO LABORATORIUM. TEATR JERZEGO GROTOWSKIEGO – wykład

  • prowadzący: prof. Dariusz Kosiński
  • Teatr Dramatyczny, Sala Zatorskiego
  • 10.04
    17:00

Wykład stanowiący podsumowanie kilkuletnich badań prof. Dariusza Kosińskiego nad wczesnymi przedstawieniami Jerzego Grotowskiego w Teatrze 13 Rzędów, od Orfeusza po Tragiczne dzieje doktora Fausta.

„W będących jego wynikami książkach i artykułach zajmowałem się kolejnymi przedstawieniami, rekonstruując je i interpretując. W podsumowującym te badania wykładzie chciałbym pokusić się o rzecz prawie niemożliwą – o syntetyczne przedstawienie teatru Jerzego Grotowskiego sprzed przełomowego odkrycia, jakim był akt całkowity”  - podkreśla prof. Kosiński.
 
Jak zapowiada, będzie to też swoiste ćwiczenie z historii kontrfaktualnej.
 
„Wyobraźmy sobie, że w roku 1964 zniechęcony nieudanymi próbami Grotowski porzuca teatr i zajmuje się czymś zupełnie innym (medytacją, polityka, wędrówką). Nie powstają nowe wersje Akropolis, Książę Niezłomny ani Apocalypsis, nie mówiąc juz o parateatrze, Teatrze Źródeł i Akcji. Grotowski w kontekście sztuk przedstawieniowych jest tylko reżyserem małego teatru w prowincjonalnym Opolu. Zostaje na długo zapomniany. Dopiero w roku 2019 w 60 rocznicę inauguracyjnego przedstawienia, przebijający się przez stare dzienniki historyk teatru odkrywa i rekonstruuje Teatr 13 Rzędów. Co widzi?” – pyta prof. Kosiński.
 
Na wykłady zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp jest bezpłatny.
Zapisy przyjmują kasy Teatru oraz Biuro Obsługi Widza.
Liczba miejsc ograniczona.