Misiaczki, Kaczuszki, Króliczki, Szczeniaczki to najmilsze zwierzątka na świecie. Bajek o nich było wiele – bo któż nie lubi opowieści o tak puchatych i uroczych stworzonkach? Lecz co z tymi, których Los nie obdarzył takim wdziękiem? Czy nie zasługują na Bajkę o sobie? Zasługują! Dlatego zapraszamy na „Straszną Piątkę” – opowieść o zwierzątkach
mniej milusińskich. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk – z pozoru straszne, z pozoru brzydkie. Pozory jednak często mylą, o czym przekonacie się oglądając naszą najnowszą Bajkę – opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć.

W „Strasznej Piątce” nie ma łatwych rozwiązań. Ani żadne ze zwierząt nie zmieni się z ropuchy w motyla, motylem też nie stanie się obrażalski, acz spostrzegawczy robaczek. Nawet wspólne przedsięwzięcie nie od razu wypali, bo gapowaty nietoperz zapomni nie tylko wypisać na reklamach adresu, to jeszcze zawiesi je do góry nogami, jakby każde zwierzę tylko w tej pozycji spędzało noce. I kiedy wydaje nam się, że wszystko stracone, reżyserka z autorką i scenografem proponują oszałamiające zakończenie. Pełne emocji, z niespodzianką, która przy okazji pozwala lepiej poznać zespół tworzący spektakl i finałową pieśnią mówiącą, że „najgorszy w świecie to stereotyp, gdy ktoś pochopnie chce was ocenić, to bardzo przykre, wiemy coś o tym, może piosenka nasza coś zmieni”.

Jerzy Doroszkiewicz, „Kurier Poranny”

Powiedzmy sobie otwarcie: Kto chciałby pogłaskać nietoperza? Albo ropuchę usianą brodawkami? A jednak. Tych, którzy mieliby jakiekolwiek opory – najnowszy spektakl Białostockiego Teatru Lalek rozłoży na łopatki. „Straszna Piątka” nie dość bowiem, że nie okazuje się wcale taka straszna, to jeszcze wzbudzi sympatię, sprawi, że człowiek wierci się w fotelu i chciałby do kompanii brzydali dołączyć.

Monika Żmijewska, „Gazeta Wyborcza”

autor: Marta Guśniowska według opowieści Wolfa Erlbrucha
reżyseria: Maria Żynel
scenografia: Paweł Matyszewski, Maria Żynel
muzyka: Marcin Nagnajewicz, konsultacje wokalne: Marcin Ozga
obsada: Grażyna Kozłowska, Milena Kobylińska, Eliza Krasicka, Ewa Żebrowska,Wiesław Czołpiński, Michał Jarmoszuk, Błażej Piotrowski