Pełna przygód, czarów i zaskakujących zwrotów akcji historia przybliża znany motyw baśniowy we współczesnej wersji. Kiedy na królewskim dworze rodzi się długo oczekiwany potomek, Król jest rozżalony, że zamiast syna urodziła się córka. Uparcie nazywa ją – Królewskim Synem, jego determinacja sprawia, że dziewczynka od najmłodszych lat przygotowywana jest do walki i rywalizacji. Kiedy nadchodzi czas próby i bohaterka wyrusza w nieznane, szybko poznaje swego największego rywala – Księcia z Wysp. Młodzi bohaterowie przekonają się, że dzięki współpracy i zgodzie można zdobyć każdy szczyt.

„Szklana góra” jest metaforą marzeń, na ogół niespełnionych. Marzymy o tym, co chcielibyśmy zdobyć. W tej bajce chodzi o sytuację, w której ojciec, nie spełniwszy swoich marzeń, obarcza nimi własne dziecko. A ono nie jest zainteresowane obsesjami rodziców. Ma swoje cele w życiu, do których zmierza.

Janusz Ryl-Krystianowski, reżyser spektaklu

Przygoda księcia i księżniczki z pewnością nauczy młodych widzów zaradności oraz otwartości na drugiego człowieka. Baśń napisana przez Bogumiłę Rzymską pokazuje również, że każdy z nas ma swoje przeznaczenie i że szczęście można odnaleźć w najmniej spodziewanym momencie. To także sztuka o trudnym czasami dorastaniu, realizowaniu niespełnionych marzeń rodziców i przezwyciężaniu przeciwności losu.

Marta Odziomek, „Gazeta Wyborcza – Katowice”

scenografia: Joanna Braun
muzyka: Robert Łuczak
ruch sceniczny: Anna Rozmianiec
obsada: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Mateusz Barta, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski, Piotr Tomaszewski

W spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.